четверг, 25 октября 2012 г.

სასწავლო პროექტი


1.პროექტის სახელწოდება.  English as useful language
2.პროექტის მთავარი იდეა(თემა) 1-2 წინადადება. მოსწავლეები მეტი  მოტივაციით  შეუდგნენე ენის შესწავლას და კიდევ ერთხელ გაიგონ თუ რამდენად მნიშვნელოვანი და აქტუალურია  ინგლისური ენის შესწავლა
3.პროექტის აქტუალურობა. ინგლისური ენას, როგორც საერთაშორისო ენა,  ვიცით რომ, დღევანდელ ცხოვრებაში დიდი მნიშვნელობა აქვს,ენის კარგი ცოდნით უპირველეს ყოვლისა  შესაძლებელია კომუნიკაცია,საჭიროა კომპიუტერის გამოყენებისათვის და  ინფორმაციი მოძიება,შესაძლებელია ონლაინ მეგობრების გაჩენა და მათთნ საუბარი რაც ყველაზე აქტუალური და საინტერესოა. 
4.პროექტის მიზნები.   
·         მოსწავლეებმა  გაიგონ ენის საჭიროება, ინფორმაციის მოძიებისას.
·         დამოუკიდედელად მუშაობა.
·         კითხვის წერის და მოსმენა უნარები.
·         ესგ მიხედვით მოსწავლეები შეძლებენ: მოიძიონ,გაიგონ,წაიკითხონ და წერონ.
მოსწავლეები კლასში გამოაკრავენ პოსტერებს სადაც იქნება ის ფრაზები გამოყენებული რომელიც მათ სჭირდებათ ყოველდღიური ურთიერთობისთვის.რაც  საშუალებას მოგვცემს თითოეული მოსწავლის ობიექტურად შეფასებაში.
5.მონაწილეთა ასაკი   13წელი
6.ვადები/ხანგრძლივობა 1თვე
7.მოსალოდნელი შედეგები/პროდუქტები,რაც შეიძლება შეიქნას:
8.პროექტისთვის საჭირო ძირითადი რესურსები: ინტერნეტი,სახელმძღვანელო,პოსტერები.
9.პროექტის მსვლელობა(ძირითადი აქტივობები):
10.საგნებთან/საგნობრივ ჯგუფებთან/ეროვნულ სასწავლო გეგემასთან კავშირი: 
11პროექტის ხელმძგვანელი მაია კვენეტაძე
 

გაკვეთილის გეგმა

მთავარი თემაწელიწადის დროები The seasons
სწავლების საფეხურიმეხუთე კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა11
განსაკუთრებული საიროების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი0
საგანიინგლისური ენა მაია კვენეტაძე
მიზნები და შედეგებიენის ლექსიკური მარაგის გამდიდრება სიმულაციურ სიტუაციებში მონაწილეობა ინტერნეტის მეშვეობით მრავალფეროვანი მასალების მოძიება და საკომუნიკაციო საინფორმაციო ტექნოლოგიებით სარგებლობის უნარ–ვევების განმტკიცება.მოსწავლეებს ჩამოუყალიბდეს დაკვირვების ,გააზრების ,შედარების,მოტივაციის ,წერის,მეტყველების,კრიტიკული აზროვნების,ჯგუფური მუშაობის,ინფორმაციის გაცვლის და კომუნიკაციის უნარ–ვევები.
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობამასწავლებელი ესალმება მოსწავლეებს ,გააცნობს კლას გაკვეთილის მიზანს და შეფასების კომპონენტებს.
აქტივობა 1–კითხვებზე პასუხი 3 წუთი.
მასწავლებლის მიერ წინასწარ მომზადებულ კითხვებზე პასუხის გაცემა.
აქტივობა 2–ტესტის კითხვისთვის მომზადება 5 წუთი.მოსწავლეები საუბრობენ წყვილებად.მნიშვნელოვანია მოსწავლეები საუბრობდნენ ინგლისურად.მასწავლებელი ამას მუდმივად აკონტროლებს.
აქტივობა 3ტექსტის კითხვა 15 წუთი.
ტექსტის შინაარსის გაგება და კონტექსტზე დაყრდნობით ახალი ლექსიკური ერთულების მნიშვნელობის ამოცნობა.
აქტივობა 4–ჯგუფური მუშაობა 15 წუთი.
მოსწავლეები იყოფიან 2 ჯგუფად და დაევალებათ თემის გარშემო სხვადასხვა სახის დავალებების შესრულება.
აქტივობა 5–დავალება 3 წუთი
ლექსიკური ერთეულების,ფრაზეოლოგიური გამოთქმების ,განმტკიცება და ინტერნეთსჰი მასალების მოძიება თემაზე „წელიწადის დროები“.
შეფასების საგანი და პროცედურებიმიზანი;თვითშეფასების და ურთიერთშეფასების უნარის განვითარება.დრო–5 წუთი.მასწავლებელი ურიგებს მოსწავლეებს ბარათებს და სთხოვთ დააწერონ მოსწავლეებმა საკუთრი სახელები და შეაფასონ საკუთარი თავი 10 ქულიანი სისტემითჯგუფებად ყოფს და სთხოვენ ჯგუფებს დააწერონ დაფაზე და ახსნან მათ მიერ დაწერილი ქულები.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსებიკომპიუტერი,დისკი,პროექტპორი,სახელმძღვანელო,ინტერნეტ რესურსები.